Projekt współfinansowany ze środków fundacji Fundusz Grantowy dla Płocka

Stowarzyszenie na rzecz edukacji osób wykluczonych społecznie o nazwie „Busola”

Śladami Jana Pawła II w Płocku

Foto Kronika – 30-lecie wizyty Ojca Świętego w Płocku

30 lat temu, w czerwcu 1991 r., w Płocku miało miejsce wydarzenie wielkiego kalibru – nasze miasto odwiedził Papież Jan Paweł II. Wizyta odbyła się w ramach IV Pielgrzymki do Ojczyzny w dniach 7 i 8 czerwca 1991 r. Płock był pierwszy i jedyny raz, jak do tej pory, wizytowany przez głowę Kościoła. Sytuacja sama w sobie była już wielkim wydarzeniem, natomiast jeden epizod w trakcie tej wizyty odcisnął trwałe piętno w historii Płocka. Chodzi o wizytę Jana Pawła II w płockim Zakładzie Karnym. W piątkowe popołudnie 7 czerwca 1991 r. Ojciec Święty wygłosił przemówienie dla ponad 300 skazanych. Wcześniej, ku zaskoczeniu wszystkich zebranych, wszedł w tłum więźniów, by się z nimi powitać. Było to spotkanie bez precedensu, ponieważ ani nigdy wcześniej, ani nigdy później głowa Kościoła katolickiego nie spotkała się ze skazanymi za murami jakiejkolwiek jednostki penitencjarnej.

Niniejszy album dokumentuje tę wizytę. Znajdują się w nim zdjęcia, które prawdopodobnie nigdzie wcześniej nie były publikowane. Przez te wszystkie lata przeleżały zapomniane w tutejszym więzieniu, a teraz udało się je zdobyć i stworzyć tę publikację. Album powstał jako dodatkowe, nieplanowane, działanie w ramach projektu pn. „Śladami Jana Pawła II po Płocku”. Projekt ten realizuje Stowarzyszenie na rzecz edukacji osób wykluczonych społecznie o nazwie „Busola” przy wsparciu finansowym Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka”. Oprócz albumu, w ramach projektu stworzyliśmy grę miejską, która jest dostępna na stronie www.questy.com.pl oraz podcast na temat wizyty Papieża w Zakładzie Karnym w Płocku do odsłuchania poniżej.

Zdjęcia pozostawiamy bez komentarza, do własnej refleksji. Podpisy, które widzisz pod zdjęciami, Drogi Czytelniku, to tekst ww. przemówienia, które Jan Paweł II wygłosił do grupy więźniów na wewnętrznym dziedzińcu Zakładu Karnego po godz. 18.00, 7 czerwca 1991 r.

Płock, 7 czerwca 2021 r.

Foto Kronika z okazji 30-lecia wizyty Jana Pawła II w Płocku

Strzałkami przeglądasz strony, SCROLL – powiększenie kroniki

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Podcast - Wizyta Jana Pawła II w Zakładzie Karnym w Płocku

W podcascie wykorzystano fragmenty Requiem Mozarta w wykonaniu Orchestre National de France oraz fragmenty ścieżki dźwiękowej z filmu “Wizyta Jana Pawła II w Zakładzie Karnym w Płocku”. Źródła: Youtube.com

W powyższym podcaście poruszony został temat pamiątkowego medalu zaprojektowanego i wykonanego z okazji wizyty Papieża, przez więźniów w zakładzie karnym. Poniżej zamieszczamy nieco więcej informacji na ten temat.

“Płock w metalu tłoczony”

Dariusz Lemanowicz

W trakcie spotkania z więźniami w płockim Zakładzie Karnym Jan Paweł II został obdarowany pamiątkami wykonanymi przez skazanych. Jednym z podarunków był pozłacany medal, którego stempel i matrycę zaprojektował i wykonał jeden z osadzonych w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej pod kierunkiem por. Edwarda Lewandowskiego. Medal, którego projekt zatwierdzony został od strony merytorycznej przez stronę kościelną, wybity został w Przedsiębiorstwie Przemysłu Metalowego – firmie działającej przy Zakładzie Karnym. Prace obejmowały cięcie krążków z pręta, a następnie tłoczenie medali. Niestety do wybijania medali użyto zwykłych przemysłowych pras, w dodatku mocno wyeksploatowanych, gdyż podupadłe już wówczas przedsiębiorstwo nie dysponowało nowoczesnym wyposażeniem. Duże luzy przy biciu spowodowały, że część medali jest niedotłoczonych (szczególnie widoczne przy napisach), część zaś jest przetłoczona (pęknięcia medali – widoczne na zdjęciu awersu). Złocenie medali wykonane zostało w specjalizującej się w tego typu pracach firmie Argentum, prowadzonej przez pana Jerzego Stachurskiego.

AWERS

Popiersie Jana Pawła II profilem w prawo, dookoła napis: „IV Pielgrzymka Papieża w Polsce * Płock 7 czerwiec 1991r. Zakład Karny”

REWERS

Na rozwiniętym zwoju napis: „Albowiem (…) byłem więziony a przyszliście do mnie Mt. 25,31-33”. Prawy dolny brzeg pergaminu owinięty wokół klucza do miasta. Z prawej strony widok kopuł katedry widziany zza więziennego okna.

RANT: Gładki   |   EMITENT: Zakład Karny w Płocku   |   PROJEKT: Zdzisław Sławiński

Wybity w: Przedsiębiorstwo Przemysłu Metalowego w Płocku

Specyfikacja

Tematyka

Tematem Questu jest wizyta Jana Pawła II w Płocku podczas pielgrzymki w 1991 roku. Przy tej okazji poznajemy też niektóre tajemnice historyczne miasta.

QUEST

“Śladami Jana Pawła II po Płocku”

Wydrukuj ten Quest!

Jak szukać skarbu?

Quest to gra, w którą można grać w dowolnej chwili. Czytaj uważnie wskazówki i bacznie obserwuj otoczenie, aby zdobyć końcowe hasło prowadzące do skarbu – pamiątkowej pieczęci.