Projekt współfinansowany ze środków fundacji Fundusz Grantowy dla Płocka

Stowarzyszenie na rzecz edukacji osób wykluczonych społecznie o nazwie „Busola”

Śladami Jana Pawła II w Płocku

Foto Kronika
30-lecie wizyty Ojca Świętego w Płocku

30 lat temu, w czerwcu 1991 r., w Płocku miało miejsce wydarzenie wielkiego kalibru – nasze miasto odwiedził Papież Jan Paweł II. Wizyta odbyła się w ramach IV Pielgrzymki do Ojczyzny w dniach 7 i 8 czerwca 1991 r. Płock był pierwszy i jedyny raz, jak do tej pory, wizytowany przez głowę Kościoła. Sytuacja sama w sobie była już wielkim wydarzeniem, natomiast jeden epizod w trakcie tej wizyty odcisnął trwałe piętno w historii Płocka. Chodzi o wizytę Jana Pawła II w płockim Zakładzie Karnym. W piątkowe popołudnie 7 czerwca 1991 r. Ojciec Święty wygłosił przemówienie dla ponad 300 skazanych. Wcześniej, ku zaskoczeniu wszystkich zebranych, wszedł w tłum więźniów, by się z nimi powitać. Było to spotkanie bez precedensu, ponieważ ani nigdy wcześniej, ani nigdy później głowa Kościoła katolickiego nie spotkała się ze skazanymi za murami jakiejkolwiek jednostki penitencjarnej.

Niniejszy album dokumentuje tę wizytę. Znajdują się w nim zdjęcia, które prawdopodobnie nigdzie wcześniej nie były publikowane. Przez te wszystkie lata przeleżały zapomniane w tutejszym więzieniu, a teraz udało się je zdobyć i stworzyć tę publikację. Album powstał jako dodatkowe, nieplanowane, działanie w ramach projektu pn. „Śladami Jana Pawła II po Płocku”. Projekt ten realizuje Stowarzyszenie na rzecz edukacji osób wykluczonych społecznie o nazwie „Busola” przy wsparciu finansowym Fundacji „Fundusz grantowy dla Płocka”. Oprócz albumu, w ramach projektu stworzyliśmy grę miejską, która jest dostępna na stronie www.questy.com.pl oraz podcast na temat wizyty Papieża w Zakładzie Karnym w Płocku do odsłuchania poniżej.

Zdjęcia pozostawiamy bez komentarza, do własnej refleksji. Podpisy, które widzisz pod zdjęciami, Drogi Czytelniku, to tekst ww. przemówienia, które Jan Paweł II wygłosił do grupy więźniów na wewnętrznym dziedzińcu Zakładu Karnego po godz. 18.00, 7 czerwca 1991 r.

Płock, 7 czerwca 2021 r.

Foto Kronika z okazji 30-lecia wizyty Jana Pawła II w Płocku

Strzałkami przeglądasz strony, SCROLL – powiększenie kroniki

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.